Bireysel Sistemler - Doğalgaz Tesisatı

- Kombi-Şofben-Kat Kaloriferi Tesisatı
- Radyatör-Havlupan Tesisatı
- Daire İçi Gaz Tesisatı
- Bina Ana Kolon Tesisatı
 
KOMBİ-ŞOFBEN-KAT KALORİFERİ TESİSATI
 
- Bireysel ısıtma olarak da isimlendirebileceğimiz bu sistem, her dairenin bağımsız olarak ısıtılması esasına dayanmaktadır. Isıtılacak mahallere radyatörler (petek) yerleştirilir. Bu radyatörlerde sıcak su dolaştırmak suretiyle ortam ısıtılır.
- Radyatörlerin ısıtılması için kombi veya kat kaloriferi kazanı tercih edilir. Sıcak su radyatörlere (peteklere) alüminyum folyolu PPRC boru veya bakır borular vasıtasıyla götürülür. Radyatörlü sistemdeki gibi kombi ve kat kaloriferi kazanı kullanılır.
- Kombi radyatörlerin ısıtılmasını sağladığı gibi şofben görevi de görüp sıcak su ihtiyacını karşılar. Kombilerde yakıt olarak, doğalgaz veya LPG kullanılır. Kat kaloriferi kazanı ise sadece radyatörlerin ısıtılmasında kullanılır. Dezavantajı Sıcak su elde etmek istenirse ayrıca boyler ve sirkülasyon pompası takılıp harici bir sistem daha kurmak gerekmektedir.
- Kat kaloriferi kazanında yakıt olarak, doğalgaz, LPG, motorin, fuel-oil, kömür kullanılır. Kat kaloriferi kazanı kombiye göre fazla yer tutmakta ve verimi düşüktür.
 
Firmamız; Başkent Doğalgaz A.Ş. yetkili firmasıdır ve projelendirme ile uygulama konusunda uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.
 

dogalgaz tesisat

 

 

KAT KALORİFERİ DAİRE İÇİ GAZ TESİSATI

 

 

 
Kombiye, ocağa veya doğalgaz sobasına giden, evinizin içinde bulunan doğalgaz tesisatına verilen isimdir. İç tesisatta da Başkent Doğalgaz A.Ş.tarafından yetkilendirilmiş firmamızın yapmış olduğu işlem, kolon tesisatı yapılan binanın daire kapılarındaki vanalardan gazı alıp, daire içerisindeki kombi, doğalgaz sobası ve ocağa kadar boru tesisatı yapmaktır.
 
Daire İçi Gaz Tesisatında yapılacak işlemler;
 
- Daire içi doğalgaz tesisatı projesi çizilip onaylatılması,
- Demir Boru tesisatının yapılması (Başkent Doğalgaz A.Ş. teknik şartnamesine göre),
- Müşteri tarafından abonelik sözleşme işlemlerinin yapılması,
- Sayaç montajının yapılması,
- Başkent Doğalgaz A.Ş.’den randevu talebinde bulunulması,
- Tesisat kontrolünün yapılıp doğalgaz uygunluk belgesinin verilmesi ile abonenin gazı açılarak kullanıma hazır hale gelmektedir.
 
06 Mühendislik ısıtma, soğutma ve arıtma sistemleri ; Başkent Doğalgaz A.Ş. Tarafından yetki sertifikalı mühendis ve uzman ekibi ile şartnamelerden ödün vermeden Ankara da doğalgaz tesisatları için proje onay, imalat ve gaz açma hizmeti vermektedir.
 
BİNA İÇİ ANA KOLON TESİSATI
 
Doğalgaz ana kolon tesisatı yapıların ortak kullandıkları hattır. Ana kolon tesisatları yapıların ortak kullanım alanlarından geçer ve yapıdaki gaz kullanılacak her yere hat verir. Başkent Doğalgaz tarafından bina önüne bırakılan servis hattı kutusundan bina içerisinde daire girişlerinde bulunan doğalgaz sayaçlarına kadar doğalgaz hattının çekilmesi işlemidir. Kolon tesisatı projeleri en kısa zamanda onaylatılmakta ve uygulamanın tamamlanmasından sonra Başkent Doğalgaz’ın vereceği randevu ile birlikte kolon hattının gazı açılmaktadır. Kolon hatlarının kaynaklı olması zorunludur. Bu doğrultuda firmamız bünyesinde oksijen ve elektrik kaynak bilgisine ve yetkisine (Başkent Doğalgaz yetki belgesi) sahip ekiplerimiz ile kısa sürede tesisat tamamlanmaktadır.
 
Ana kolon doğalgaz tesisatında yapılacak işlemler sırası ile;
 
- İlk olarak Başkent Doğalgaz A.Ş.’ye servis hattı işlemi için müracaatta bulunulur.
- Binanız için Başkent Doğalgaz A.Ş. kurumu tarafından servis hattı kutusu çekilir.
- Yapılacak tesisatın projesi firmamızca çizilir ve Başkent Doğalgaz A.Ş. kurumuna onaylanmak üzere gönderilir.
- Bina ana kolon gaz tesisatı projesi onaylandıktan sonra imalata başlanacaktır.
- Ana kolon gaz tesisatı servis kutusundan daire giriş kapılarına kadar yapılır.
- Ana kolon gaz tesisatı Başkent Doğalgaz A.Ş. kurumunun uygunluk verdiği malzemeler kullanılarak yapılır. Ana kolon gaz tesisatı proje aşamasında 1 yıl sigorta kapsamına girer,
- Proje onayı ve imalattan sonra Başkent Doğalgaz A.Ş. kurumundan doğalgaz sayacı müşteri tarafından alınarak montajı yapılır.
- Başkent Doğalgaz A.Ş. kurumundan gaz açma randevusu alınır.
- Tesisat kontrolünün yapılıp doğalgaz uygunluk belgesinin verilmesi ile abonenin gazı açılarak kullanıma hazır hale gelmektedir.